All-Region: Kaleb Foster Named Baseball Defensive Player Of The Year

Posted By on May 18, 2015

Staff Reports

MINDEN, Nev. — Douglas High School’s Kaleb Foster, who has signed to play baseball for the University of Nevada next season, was named the Northern Division I Defensive Player Of The Year for the second consecutive year in the spring sports postseason honors announced this morning.

Kaleb Foster. Photo by Ron Harpin, www.rahphotosnv.com

Kaleb Foster. Photo by Ron Harpin, www.rahphotosnv.com

Foster started at catcher for all four of his seasons with the Tigers.

In softball, Douglas High’s Kali Sargent, Leonna Mortimer and Allison Meyer were first-team honorees as well.

The full listing for baseball and softball appears below. Track & field, swimming & diving and golf are expected later this week. Douglas’ Shelby Koontz had been previously named the region’s Female Swimmer of the Year.

(Continued Below)

BASEBALL

Northern Nevada D1 All-Conference

Player of the Year: Cooper Krug Sr. (Reno High School)

Offensive Player of the Year: Jared Blake Sr. (Damonte Ranch High School)

Defensive Player of the Year: Kaleb Foster Sr. (Douglas High School)

Pitcher of the Year: Matt Lawn Sr. (Reno High School)

Coach of the Year: Jon Polson (Damonte Ranch High School)

1st TEAM ALL-CONFERENCE PLAYERS POSITION Year SCHOOL
Nathan Barry Pitcher Sr. Galena High School
Connor Brewster Pitcher Sr. Bishop Manogue High School
Grant Goff Pitcher Sr. Damonte Ranch High School
Bryce Moyle Pitcher Soph. Carson High School
Alec West Pitcher Sr. Bishop Manogue High School
Sami Baig Outfielder Jr. Galena High School
Travis Bohall Outfielder Jr. Galena High School
Anthony Galati Outfielder Jr. Bishop Manogue High School
Jake Prizina Outfielder Sr. Spanish Springs High School
Cameron Thomas Outfielder Sr. McQueen High School
Brock Tsukamoto Outfielder Sr. Reno High School
Conor Allard Catcher Jr. Reno High School
Casey Trosclair 1st Base Sr. Bishop Manogue High School
Kyle Messer 2nd Base Sr. Spanish Springs High School
Brandon Koszuth 3rd Base Sr. Reed High School
Daniel Page 3rd Base Sr. Damonte Ranch High School
Garrett Gouldsmith Shortstop Soph. Reno High School
Web Charles Shortstop Sr. Bishop Manogue High School
Austin May Designated Hitter Sr. Reed High School
Wyatt Nebe Utility Sr. Galena High School
2nd TEAM ALL-CONFERENCE PLAYERS
Ryan Anderson Pitcher Jr. Spanish Springs High School
Bradley Bourdase Pitcher Sr. Damonte Ranch High School
Dawson Campos Pitcher Jr. Galena High School
Tyler Oscarson Pitcher Jr. Damonte Ranch High School
Brandon Vial Pitcher Sr. Bishop Manogue High School
Louis Henry Outfielder Sr. Reed High School
Cale Kynett Outfielder Sr. Douglas High School
Trever Schryer Outfielder Jr. Damonte Ranch High School
Blaine Smith Outfielder Sr. Bishop Manogue High School
Bradley Thomas Outfielder Jr. Reno High School
Shon Plamondon Catcher Sr. Bishop Manogue High School
Joshua Prizina 1st Base Soph. Spanish Springs High School
Connor Pradere 2nd Base Jr. Carson High School
Ricky Espinoza 3rd Base Sr. Spanish Springs High School
Josiah Pongasi Shortstop Sr. Carson High School
Hayes Riedeman Designated Hitter Jr. Reno High School
Kyle Krebs Utility Jr. Carson High School
HONORABLE MENTION PLAYERS
Branden Allen Sr. Carson High School
Joey Arterburn Jr. Spanish Springs High School
Austin Beard Jr. Reed High School
Terek Been Jr. Carson High School
Ryan Boucher Jr. Reno High School
Christian Chamberlain Soph. Reno High School
Chase Congelo Sr. North Valleys High School
Robert Cranston Sr. North Valleys High School
Jonny Damon Sr. Damonte Ranch High School
Cody Duke Sr. North Valleys High School
Wes Farnsworth Sr. Bishop Manogue High School
Sean Flanary Jr. North Valleys High School
Jackson Gilmore Sr. Reed High School
Christopher Haines Sr. Reno High School
John Holton Jr Carson High School
Lucas Howard Sr. Bishop Manogue High School
Parker Kittilson Jr. Galena High School
Mateo Lemus Soph. Galena High School
Tom Lichty Soph. Galena High School
Alex Malcolm Soph. Wooster High School
Carson McCusker Jr. Spanish Springs High School
Connor Nelson Sr. Bishop Manogue High School
Matthew Nielson Sr. Hug High School
Hunter Powers Sr. Wooster High School
Ryan Raymond Sr. Spanish Springs High School
Gerald Rose Sr. North Valleys High School
Isaiah Schat Soph. Douglas High School
Kody Scott Sr. Wooster High School
Jeremy Speth Sr. Reno High School
Dakota Tompkins Sr. Reed High School
Zac Ukitis Jr. Damonte Ranch High School
Jonathan Weethee Sr. McQueen High School
Brendan Yawn Jr. McQueen High School

SOFTBALL

2015 Northern Division I All-Region Softball

1st Team

Most Valuable Player: Julia Jensen, Reed – So.

Pitcher of the Year: Hayley Fein, Spanish Springs – Jr.

Co-Offensive Players of the Year: Jessica Sellers, Reed – So.

Sadaria McAllister, McQueen – Jr.

Outfield: 1. Autumn Alexander, Spanish Springs – Sr.

2. Baileigh Loux, Galena – So.

3. Alysha Imperato, Reed – Jr.

4. Sammi Tallman, Bishop Manogue – Sr.

5. Alex Day, Bishop Manogue – Sr.

6. Katelyn Townsend, Spanish Springs – Fr.

Infield: 1. Alyssa Batastini, Spanish Springs – Sr.

2. Nicole Renner, Galena – Jr.

3. Allison Meyer, Douglas – Jr.

4. Kenzi Goins, Reed – Jr.

5. Megan Lawson, Bishop Manogue – So.

6. Bailey Allen, Carson – Jr.

Catcher: 1. Devon Casazza, Galena – Jr.

Pitchers: 1. Morgan Eisele, Reno – Jr.

2. Christie Betker, Reno – Jr.

3. Kali Sargent, Douglas – Sr.

4. Kolbi Tonini, Bishop Manogue – Sr.

DP/DH: 1. Bailey Ivory, Spanish Springs – Jr.

Utility: 1. Brittany Parson, Damonte Ranch – Jr.

2. Leonna Mortimer, Douglas – Sr.

Coach of the Year: Brittney Hubbard, Damonte Ranch

2nd Team

Outfield: 1. Madison Parks, Douglas – Sr.

2. Nicole Dunn, Douglas – Sr.

3. Vanessa Almario, Spanish Springs – Sr.

4. Cassy Walsh, Reed – Sr.

5. Rosalyn Esau, Bishop Manogue – Jr.

6. Alexia Chavez, Reno – Fr.

Infield: 1. Erica Handegard, Wooster – Jr.

2. Kennedey Stroshine, Spanish Springs – So.

3. Aubrey Slocum, Galena – Sr.

4. Maddie Miramon, Damonte Ranch – Fr.

5. Shelby Harris, Galena – Jr.

6. Christa Young, Bishop Manogue – Sr.

Catcher: 1. Charlee Thompson, Wooster – Sr.

2. Rheanna Smith, Reed – So.

Pitchers: 1. Kylee Spencer, Reno – Jr.

2. Bailee Glover, North Valleys – Sr.

3. Ally Young, Damonte Ranch –

4. Kaitlyn Bowman, Douglas – Jr.

5. Emily Mitchell, McQueen – Jr.

DP/DH: 1. Maddie Angotti, Galena – Jr.

Utility: 1. Emma Covert, Damonte Ranch – So.

2. Jesse Blanton, McQueen – So.

Honorable Mention

  1. Lauren Lemburg, Carson – Fr.
  1. Camille Simpson, Carson – Fr.
  1. Lelani Muao, Hug – Sr.
  1. Elsa Frias, Hug – Jr.
  1. Mia Ferro, Hug – So.
  1. Baleigh McCuskey, North Valleys – Sr.
  1. Caitlyn Wood, North Valleys – Jr.
  1. Anna Bonk, Damonte Ranch – Fr.
  1. Alex Garlock, Damonte Ranch – Jr.
  1. Alyssa Martinez, Galena – Jr.
  1. Riley Ward, Galena – So.
  1. Makayla Shaver, Douglas – Jr.
  1. Shaena Robinson, Douglas – Jr.
  1. Jordan Gross, Wooster – So.
  1. Huntyr Sullivan, Wooster – Sr.
  1. Rachel Self, Reno – Jr.
  1. Payton Reynolds, Reno – Jr.
  1. Raelani Kerr, Reno – Sr.
  1. Ashley Boylan, Spanish Springs – Sr.
  1. Kourtney Townsend, Spanish Springs – Jr.
  1. Amanda Fritche, Bishop Manogue – So.
  1. Grace Bayliss, Bishop Manogue – Jr.
  1. Mackenzie Howren, Reed – Jr.
  1. Alexis Gonzales, Reed – Jr.
  1. Carla Hernandez, Reed – Fr.
  1. Jaqui Martinez, McQueen – Sr.
  1. Bayley Miller, McQueen – Jr.

 

TRACK & FIELD

Northern Division I All-Region

Field Athlete of the Year: Preston, Madison Carson High  
Track Event Athlete of the Year: Zaccheo, Marin Bishop Manogue  
Athlete of the Year: Preston, Madison Carson High  
Coach of the Year Robert Maw/Wendy Sullivan Carson High/Galena High  
       
1st Team Girls
Event Name School Year
100m Dash Zaccheo, Marin Bishop Manogue 11
100m Dash Griggs, Ruthie Bishop Manogue 10
200m Dash Ozoude, Jessica Spanish Springs 10
200m Dash Zaccheo, Marin Bishop Manogue 11
400m Dash Zaccheo, Marin Bishop Manogue 11
400m Dash Ozoude, Jessica Spanish Springs 10
800m Run Adams, Lindsey Douglas 12
800m Run Mccall, Eliza Reno 12
1600m Run Adams, Lindsey Douglas 12
1600m Run Mccall, Eliza Reno 12
3200m Run Hunsberger, Kyra Reno 10
3200m Run Bolt, Abby Galena 12
100m Hurdles Jacobs, Gabriella Damonte Ranch 11
100m Hurdles Newblom, Michelle Galena 11
300m Hurdles Favero, Athena Carson 11
300m Hurdles Jacobs, Gabriella Damonte Ranch 11
4x100m Relay      
Spanish Springs Ozoude, Jessica Spanish Springs 10
  Alexander, Madison Spanish Springs 10
  Archer, Kathrine Spanish Springs 10
  Thomas, Elle Spanish Springs 12
4x100m Relay      
McQueen Pennington, Emily McQueen 12
  Hudson, Haley McQueen 11
  Jacinto, Vanessa McQueen 11
  Pszotka, Brooke McQueen 12
4x200m Relay      
Carson Favero, Athena Carson 11
  Meyer, ValerieSue Carson 10
  Winder, Sahara Carson 12
  Preston, Madison Carson 12
4x200m Relay      
Galena Bluth, Rachel Galena 11
  Shepherd, Alyssa Galena 9
  Ramage, Ella Galena 10
  Warner, Ali Galena 12
4x400m Relay      
Damonte Ranch Jacobs, Gabriella Damonte Ranch 11
  Waller, Morgan Damonte Ranch 11
  Amburgey, Caitlin Damonte Ranch 11
  Iacoboni, Alexis Damonte Ranch 12
4x400m Relay      
Douglas Hinnant, Kyla Douglas 9
  Byrne, Lizzie Douglas 11
  Adams, Lindsey Douglas 12
  Abbott, Olivia Douglas 12
4x800m Relay      
Reno Shults, Mikayla Reno 9
  Kottingger, Tayler Reno 9
  Mccall, Eliza Reno 12
  Hunsberger, Kyra Reno 10
4x800m Relay      
Galena Casazza, Gio Galena 12
  Labadie, Jourdyn Galena 12
  Bolt, Abby Galena 12
  Huene, Heather Galena 10
Long Jump Preston, Madison Carson 12
Long Jump Palotas, Hailey Carson 10
Triple Jump Preston, Madison Carson 12
Triple Jump Abbott, Olivia Douglas 12
High Jump Preston, Madison Carson 12
High Jump Etter, Emily Galena 12
Pole Vault Palmer, Gaby Galena 11
Pole Vault Farrell, Megan Galena 12
Shot Put Stevens-Sam, Kylee Spanish Springs 10
Shot Put Grohs, Sophie Spanish Springs 12
Discus Weston, Morgan Douglas 12
Discus Forte, Taylor McQueen 11
       
2nd Team Girls
Event Name School Year
100m Dash Winder, Sahara Carson 12
100m Dash Von Schottenstein, Lexi Douglas 12
200m Dash Winder, Sahara Carson 12
200m Dash Cleveland, Nikita Hug 12
400m Dash Meyer, ValerieSue Carson 10
400m Dash Shults, Mikayla Reno 9
800m Run Mettler, Maria Spanish Springs 10
800m Run Amburgey, Caitlin Damonte Ranch 11
1600m Run Covington, Hannah Bishop Manogue 9
1600m Run Hunsberger, Kyra Reno 10
3200m Run Covington, Hannah Bishop Manogue 9
3200m Run Arnold, Sina McQueen 9
100m Hurdles Farrell, Megan Galena 12
100m Hurdles Etter, Emily Galena 12
300m Hurdles Lawson, Tori Bishop Manogue 11
300m Hurdles Hedrick, Ashlyn McQueen 9
4x100m Relay      
Carson Favero, Athena Carson 11
  Meyer, ValerieSue Carson 10
  Winder, Sahara Carson 12
  Palotas, Hailey Carson 10
4x100m Relay      
Bishop Manogue Griggs, Ruthie Bishop Manogue 10
  Zaccheo, Marin Bishop Manogue 11
  Higgins, Emi Bishop Manogue 10
  Reviglio, Hannah Bishop Manogue 9
4x200m Relay      
McQueen Pennington, Emily McQueen 12
  Hudson, Haley McQueen 11
  Jacinto, Vanessa McQueen 11
  Pszotka, Brooke McQueen 12
4x200m Relay      
Reed Braun, Annie Reed 12
  Braun, Emilie Reed 12
  Miller, Ali Reed 11
  Day, Kara Reed 12
4x400m Relay      
Reno Shults, Mikayla Reno 9
  Kottingger, Tayler Reno 9
  Mccall, Eliza Reno 12
  Hunsberger, Kyra Reno 10
4x400m Relay      
Bishop Manogue Higgins, Emi Bishop Manogue 10
  Viola, Alyssa Bishop Manogue 11
  Linkus, Rosie Bishop Manogue 9
  DeWald, Stephanie Bishop Manogue 11
4x800m Relay      
Spanish Springs Mettler, Maria Spanish Springs 10
  Massic, Lauryn Spanish Springs 11
  Wood, Brianna Spanish Springs 10
  Coats, Adrienne Spanish Springs 11
4x800m Relay      
Damonte Ranch Evans, Ariel Damonte Ranch 11
  Pfeffer, Kaila Damonte Ranch 9
  Pfeffer, Malia Damonte Ranch 9
  Amburgey, Caitlin Damonte Ranch 11
Long Jump Thomas, Elle Spanish Springs 12
Long Jump Edmondo, Jenna Damonte Ranch 10
Triple Jump Artis, Journey Reed 11
Triple Jump Hudson, Haley McQueen 11
High Jump Jacobs, Gabriella Damonte Ranch 11
High Jump Rowan, Jenna Damonte Ranch 11
Pole Vault Viola, Alyssa Bishop Manogue 11
Pole Vault McMillen, Alysse Reno 12
Shot Put Carrillo, Maieana McQueen 12
Shot Put Forte, Taylor McQueen 11
Discus Stevens-Sam, Kylee Spanish Springs 10
Discus Earl, Tuki Bishop Manogue 11

 

SWIMMING & DIVING

Northern Division I All-Region

Girls 200 Yard Freestyle
First Team McKenna Meyer Galena High School
First Team Alexandra Scott Reno High School
Second Team Savannah Chappell Douglas High School
Second Team Kaitlin Garman McQueen High School
Boys 200 Yard Freestyle
First Team Braden Murphy Galena High School
First Team Cameron Miles Reno High School
Second Team Justin Hight Douglas High School
Second Team Logan Killion Douglas High School
Girls 200 Yard IM
First Team Shelby Koontz Douglas High School
First Team Samantha Beck Spanish Springs High School
Second Team Annalise Anderson Galena High School
Second Team Taylor Sullivan Douglas High School
Boys 200 Yard IM
First Team Dagen Kipling Carson High School
First Team Josh Smithen Douglas High School
Second Team Kyle Johnson Bishop Manogue High School
Second Team Jon Rafferty Bishop Manogue High School
Girls 50 Freestyle
First Team Hannah Hudson Reno High School
First Team Haydn Burton Damonte High School
Second Team Emma Gray Douglas High School
Second Team Annie Savelly McQueen High School
Boys 50 Freestyle
First Team Jeffrey Tung Reno High School
First Team Issac Boone Reed High School
Second Team Kevin Smithen Douglas High School
Second Team Robert Kee Spanish Springs High School
Girls 1 Meter Diving
First Team Caufield, Makenzie Bishop Manogue High School
First Team Concepcion, Ally Bishop Manogue High School
Second Team Moffett, Madison Spanish Springs High School
Second Team Picetti, Anna Reno High School
Boys 1 Meter Diving
First Team Aiello, Bail Reed High School
First Team Mink, Connor McQueen High School
Second Team Lopez-Simms, Taylen Douglas High School
Second Team White, Jordan Douglas High School
Girls 100 Yard Butterfly
First Team Shelby Koontz Douglas High School
First Team Megan Gephart Bishop Manogue High School
Second Team Madison Grimes Reed High School
Second Team Kaila Duffy Douglas High School
Boys 100 Yard Butterfly
First Team Andre Mendes Douglas High School
First Team Kevin Smithen Douglas High School
Second Team Kyle Curtis Bishop Manogue High School
Second Team Ryan Chen Douglas High School
Girls 100 Yard Freestyle
First Team Nicole VanGeel Carson High School
First Team Jenna Matsumura Galena High School
Second Team Blanca Sosa Carson High School
Second Team Julia Frediani Bishop Manogue High School
Boys 100 Yard Freestyle
First Team Brayden Murphy Galena High School
First Team Issac Boone Reed High School
Second Team Blake Johnson Reno High School
Second Team Joe Sullivan Douglas High School
Girls 500 Yard Freestyle
First Team McKenna Meyer Galena High School
First Team Donna DePolo Bishop Manogue High School
Second Team Megan Gephart Bishop Manogue High School
Second Team Samantha Beck Spanish Springs High School
Boys 500 Yard Freestyle
First Team Dagen Kipling Carson High School
First Team Kyle Curtis Bishop Manogue High School
Second Team Miles Cameron Reno High School
Second Team Henry Pendleton Reno High School
Girls 100 Yard Backstroke
First Team Madison Grimes Reed High School
First Team Madi Harst Bishop Manogue High School
Second Team Hannah Hudson Reno High School
Second Team Jenna Matsumura Galena High School
Boys 100 Yard Backstroke
First Team Jeffrey Tung Reno High School
First Team Andre Mendes Douglas High School
Second Team Josh Smithen Douglas High School
Second Team Tallon Rauch Carson High School
Girls 100 Yard Breastroke
First Team Donna DePolo Bishop Manogue High School
First Team Megan Henley Galena High School
Second Team Emerson Casey Reno High School
Second Team Emma Keenan Bishop Manogue High School
Boys 100 Yard Breastroke
First Team Robert Kee Spanish Springs High School
First Team Ryan Chen Douglas High School
Second Team Henry Pendleton Reno High School
Second Team Moises Martinez Wooster High School
Coach of the Year Susan Schraeder- Wooster High School
Female Swimmer Of The Year Shelby Koontz- Douglas
Male Swimmer Of The Year Brayden Murphy -Galena
Jeff Tung- Reno
Dagen Kipling- Carson
Female Diver Of The Year Makenzie Caufield —Bishop Manogue
Male Diver Of The Year Bail Aiello— Reed High School

 

BOYS GOLF

2014-15 All Northern Region Boys Golf Team

Player Of The Year– Michael Bove, BMHS 150

Coach Of The Year – Jim Tabucchi GHS, Rick Altenburg, HHS

First Team:

1. Owen Bartlett, SSHS 151

1. Ollie Osborne, BMHS 151

1. Stephen Osborne, BMHS 151

2. Dalton Butler, CHS 153

3. Press LeBrie, GHS 156

4. Nick Turner, BMHS 157

5. Jay Babu, GHS 158

6. Presley Mackelburg, GHS 160

6. Harrison Holetz, BMHS 160

Second Team:

7. Cole Skach, BMHS 163

7. Jayce Robinson, Reed HS 163

8. Nate Daylo, Reed HS 164

9. Matt Perrera, SSHS 165

9. Collin Daly, McQHS 165

10. Tommy Zumtobel, Reno HS 166

10 Nick Moller, McQHS 166

11. Jeff Heathman, Reno HS 167

11. Tommy Verner, Reno HS 167

12. Chance Callister, Reno HS 168

12. Josh Fleiner, Reno HS 168

12 Colin Brooks, DHS 168

Third Team:

13. CJ Draeger, McQHS 170

13. Matt McCarthy, CHS 170

14. Bebop Martinez, CHS 172

15. Brandon Forman Reed HS 173

16. Jacob Falconer, McQHS 177

17. Scott Grady, GHS 178

17. Tyler Munsterman Reed HS 178

18. Austin Woods, SSHS 181

2014-15 All League Boys Golf Teams

Sierra League First Team:

1. Dalton Butler- CHS

2. Nick Turner- BMHS

3. Ollie Osborne, BMHS

4. Collin Brooks- DHS

5. Stephen Osborne- BMHS

6. Jay Babu- GHS

Sierra League Second Team:

7. Harrison Holetz- BMHS

8. Presley Mackelburg- GHS

9. Press LaBrie- GHS

10. Michael Bove- BMHS

11. Karl Beidle- BMHS

12. Jarod Endter- DHS

Sierra League Honorable Mention: 

Bryan Madison- GHS

Myer Agnor- DRHS

Jon Summers- DRHS

Josh Lawson- DRHS

Ben McMullen- WHS

Jack Oberg- WHS

Jacob Strickland- HHS

High Desert League First Team:

1. Owen Bartlett- SSHS

2. Tommy Verner- Reno HS

3. Jayce Robinson- Reed HS

4. Nick Moeller- McQHS

5. Matt Perera- SSHS

6. Tommy Zumtobel- Reno HS

High Desert League Second Team:

7. Jeff Heathman, Reno HS

8. Collin Daly- McQHS

9. Nate Daylo- Reed HS

10. Chance Callister- Reno HS

11. Josh Fleiner- Reno HS

12. Jake Keady- SSHS

High Desert League Honorable Mention: 

Brandon Forman- Reed

Juuso Ketola- Reno

 

PLEASE SUPPORT OUR SPONSORS