Western Nevada College To Graduate Class Of 515 on May 18

Posted By on May 15, 2015

Courtesy of Western Nevada College

Western Nevada College has announced that it will graduate 515 students for the 2014-15 academic year. The 2015 commencement ceremony will take place on Monday, May 18, 11 a.m. at the Marv Teixieira Pavilion in Mills Park, in Carson City.

The class of 2015 will receive 568 degrees and certificates.

(Continued Below)

Anchorage, Alaska
Associate of Arts

Max Karnos

Phoenix, Ariz.

Associate of Arts – Criminal Justice

Christina Celeste Henning

Clayton, Calif.

Associate of Arts

Katilyn Elizabeth Covione

Coleville, Calif.

Associate of Applied Science – Deaf Studies

Whitney E. Lynd

Associate of Arts

Whitney E. Lynd, Chanden Tolbert

Associate of General Studies

Whitney E. Lynd

Foresthill, Calif.

Brittney Leigh Edwards

Markleeville, Calif.

Associate of Applied Science – Nursing

Bethany L. Hinchliffe

Associate of Arts

Cheryl E. Simmons

Newbury Park, Calif.

Dylan James Francis

South Lake Tahoe, Calif.

Associate of Applied Science – Geographic Information Systems

Jason Hudak

Associate of Applied Science – Nursing

Michelle Flury, LaVon C. Shay, Jennifer Diane Webb

Associate of Applied Science – Welding Technology

Christopher J. Lindner

Associate of Science

Aaron R. Dartt

Certificate of Achievement – Geographic Information Systems

Jason Hudak

Certificate of Achievement – Machine Tool Technology

Christopher J. Lindner

Susanville, Calif.

Associate of Arts

Joseph Beck

Valencia, Calif.

Associate of General Studies

David Philip Neiman

Hermon, Maine

Associate of General Studies

Rachel Marie Whitcomb

Ypsilanti, Mich.

Associate of Science

Sajidah Abdeljaber

Carson City

Associate of Applied Science – Accounting

Erin Landis, Maria Therese Murray, April. D. Romo, Beverly Ann Sonny

Associate of Applied Science – Automated Systems Technology

Wesley Joseph Rece

Associate of Applied Science –Automotive Mechanics

Scott Alexander Hite Downs

Associate of Applied Science – Computer Information Technology

David Hoesch

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Jessica Jackson, Clark Milholland, Jenna Marie Soga, Michael Chris Tyrell

Associate of Applied Science – Construction Technology

Pedro William Ramirez

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Julisa Martinez, Linda Susan Moli, Jennifer L. Russell

Associate of Applied Science – Deaf Studies

Joseph Ryan Baggs, Christina Cheryl Clark, Margaret Rose Dalinet, Kimberly Miranda Gordon, Kelly Lynn Keefe, James Dalton Lewandowski, Brittany Lewis, Ayla Sebben, Ashley Anne Spohn, Bailee Taylor

Associate of Applied Science – Early Childhood Education

Margaret Rose Dalinet, Britney Hutchings

Associate of Applied Science – General Business

Aldo Amador Del Razo, Zachary Nevada Hoefling, Daccine Popham, Jaclynn Ann Schroeder, Megan R. Zich

Associate of Applied Science – General Industrial Technology

Matthew R. Anderson

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Daniel D. Chatley II, Melanie Ann McClenahan, April White

Associate of Applied Science – Information Technology

Jonathan D. Miller

Associate of Applied Science – Law Enforcement Academy

Christopher Ballesteros, Brian Paul Mendoza, Wade Nicholas Wolford

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Erick Solis

Associate of Applied Science – Management

Jeremy Dwayne Branham, Christine Ann Leist, Katherine Ann Leist, Ambra Reed

Associate of Applied Science – Nursing

Brittney Ann Allen, Elena Lynn Crandell, Jennifer Ruth Evans, James Hewitt, Danielle Allyn Jones, Jennifer Lynn McCoun, Heather Palmer, Amanda Peachay, Daniel Perez, Marina Vyshutina, Cynthia Yenter

Associate of Applied Science – Welding Technology

Seth Thomas Ellery, David Harris Wolfgang Skalecki, Alec Whipple

Associate of Arts

Austin Andrews, Nicollette Justine Arnn, Susie Ball, Cody Allen Barnette, Leoney Jensen Berg, Kevin P. Broward, Kyle Buck, Iris Yudith Carrillo, Aline Chan-Hunter, Christina Cheryl Clark, Nancy Lee Clark, Chyanne Muriah Corley, Alma Jacqueline Cuhadar, Allie Annette Davis, Micah J. Davis, Zaide Diaz-Sanchez, Uriel Enrique Duran, Lauren Kathryn Ely, Alvaro Ivan Espinoz-Barrios, Deseree Hernandez Fitch, Sierra Fowzer, Paula Franks, Danelle Renee Galvan-Olmos, Nadine D. Garrard, Bethany SusAnne Giurlani, Daniel Gomez, Alexandria E. Gooch, Kimberly Goodbear, Derreck Haas, Jonathan David Harms, Jessica Susan Harris, Victoria Mae Hein, Miguel Angel Hernandez, Sarah Mae Hernandez, Clarissa Hoff, Danielle Howard, Kaysha Ann Kight, Jennifer Gale King, Katie R. Krahn, Christine Ann Leist, Katherine Ann Leist, Kevin William Liston, Cristina Lobato Melgarejo, Jazelle W. Lopez-Pancho, Magaly Loyola, Michael Lee Lynch, Omar Maldonado, Heather Marrone, James Marrone, Rose West McCall, Jennifer Lynn McCoun, Kristen McKelvey, Cynthia Margarita Medina, Howard O’Dell-Ficken, Guillermo Santiago Olivo, Peter William Ott, Zaira Vianey Padilla Ochoa, Joel A. Parra, Heather Marie Pennine, Kirin Pommer, Michelle L. Powers, Caitlin Rose Priess, Juan Fernando Quijas, Debra Ridgeway, Oscar Rodriguez, Andrea Avila Ruiz, Laura Salazar, Itzel Ury Salazar Garcia, Lucrecia Salguero, Joshua Eugene Shaw-Corthorn, Lindsey Mina Stoeberl, Erik Tedrowe, Josiah K. Toral, Jessica Torres, Yvette Stephanie Torres, Rocio Guadalupe Villagrana-Acosta, Lisa Villarreal, Adam P. Welch, Carole Dawn Whiles, Dawn O. White, Leeann Nichole White, Victoria V. White, Bailey Michelle Wilson, Victoria Zimmerman

Associate of Arts – Criminal Justice

Davina Agee, Chloe Annette Clifton, Derek Scott Conrad, Emerette LeAnn Frank, Kyndra Williams

Associate of Arts – Deaf Studies

Joseph Ryan Baggs, Aaron David Daily

Associate of General Studies

Davina Agee, Kasey L. Armstrong, Jeremy Branham, Bradley Mitchell Brazil, Paige Camara, Nichole Kayleen Carter, Jamie Caviezel, Daniel D. Chatley, Travis DePerez, Monique Chere Dunn-Granada, James Dye, Jonathan Harder, Kaysha Ann Kight, Hansel Franco Maaghop-Talledo, Rosa A. Mayhall, Jonathan D. Miller, Timothy Joseph Niederer, Monique Christine Peden, Caitlin Rose Priess, Jacquline Ann Rhea, Debra Ridgeway, Jennifer L. Russell, Jake Thompson, Randy D. Travis, Ethyl Mae R. Trinidad, Marina Vyshutina

Associate of Science

Brittney Ann Allen, Elizabeth Maude Allen, Gabriela Idalia Ayala-Ponce, Lisa Michelle Beck, Steven Chaparro, Beverly Diana De Paz, Zachary Baldwin Denson, Brian Thomas Dodds, Uriel Enrique Duran, Nora Esders, Arturo Fernandez, Celia Alina Garcia, Jose A. Gomez-Banda, Clinton Hinds, Raymond Ibarra, Leah Catherine Kniffen, William C. Korb, Michael Lee Lynch, Cynthia Margarita Medina, Amy Meisler, Nicholas Kyle Minter, Sharon Elizabeth Montiel, Jennifer K. Nair, Andrew James Penrose, Nathan W. Pinuelas, Jasmine L. Reynolds, Job E. Rodriguez-Felix, Itzel Ury Salazar Garcia, Michael Nathan Walters, Adam P. Welch, Ty Hunter Welch

Associate of Science – Engineering Science

Iskander McGoff, Nathaniel C. Rash

Associate of Science – Mathematics

Amy B. Barlow

Bachelor of Technology – Construction Management

Elliot S. Drange, Victor Mejorado, Pedro William Ramirez

Certificate of Achievement – American Sign Language

Brittany Albin, Matthew Vincent Coyle, Heather Marrone, James Marrone, Guillermo Santiago Olivo, Ayla Sebben

Certificate of Achievement – Bookkeeping

Leopoldo Franco, Janet L. Marrone

Certificate of Achievement – Business

Aldo Amador Del Razo, Jaclynn Ann Schroeder

Certificate of Achievement – Early Childhood Education

Sherry Lynn Duranko, Angeles Zarate

Certificate of Achievement – Graphic Communications

Zephen Guthrie, Stephany Hash, Shannon McKean, Rachel Lee Renaud

Certificate of Achievement – Machine Tool Technology

Oscar Freddy Vanegas-Rojas

Dayton

Associate of Applied Science – Accounting

Jessica Kay Brown, Cherrice Dotson, Shannon Webb

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Ian Oliver

Associate of Applied Science – Construction Technology

Michael Fitzgerald

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Kylie Nicole Shepherd

Associate of Applied Science – Deaf Studies

Cristol Digangi

Associate of Applied Science – General Business

Lindsey Ann Boldry, Taylor Nicole Radtke, Alexis M. Strey, Jason James Young

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Hollee Eckenrodge

Associate of Applied Science – Law Enforcement Academy

Brett John Bindley

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Rosa Maldonado-Vega

Christopher T. Yarrow

Associate of Applied Science – Nursing

Della Morron, Melissa A. Trubitsky

Associate of Applied Science- Welding Technology

Nathan Elijah White

Associate of Arts

Cynthia Carrillo, Priscilla Natali Castaneda, Britney Coats, Vanessa Cross, Emily Patina Delbecq, Delia Diaz, Raquel Duenas, Joshua Feliz, Selina D. Giesler, Cora Elizabeth Jeffreys, Nicholas Vito Lazzarino, Tulio Aurelio Marroquin, Marlayna Mary Martinez, Sarah Linnea Nelson, Dominic Olivieri, Karina Rubio, Julie Russ, Honey Lynn Tapley, Kelsie Maria Torres, Jana L. Trudell

Associate of Arts – Criminal Justice

Gabrielle Marie Robinson, Miranda Lee Smith

Associate of General Studies

Emily Rose Drews, Veronica Lynn Passalacqua, Edgar Ruiz-Baez, Jennifer Renee Stewart, Jana L. Trudell, Patrick Joseph Vradenburg

Associate of Science

Kristina T. Hoopes, Timothy Lee Allen Hoover, Joel Gregory King, Mitzi Ann Mueller, Ailia M. Toledo-Sotelo

Associate of Science – Biological Sciences

Barbara Fay Church

Associate of Science – Chemistry

Barbara Fay Church

Associate of Science – Mathematics

Barbara Fay Church

Certificate of Achievement – American Sign Language

Donna V. Julian

Certificate of Achievement – Business

Michelle Fanelli

Ely

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

John Henry McDonnell

Fallon

Associate of Applied Science – Accounting

Desiree Raina Fiedler

Associate of Applied Science – Automated Systems Technology

Paula Lynn Swanberg

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

David R. Wilkins

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Paula Deanne Fryling, Dallana Medina Soto

Associate of Applied Science – General Business

Desiree Raina Fiedler

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Michael Lynn Lakin, Debra Lynn Van Blaricom

Associate of Applied Science – Information Technology

Christopher Ernest Angel

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Alex Christopher Peden

Associate of Applied Science – Nursing

Kimberley S. Dela Vega, Stacy M. Wallace

Associate of Arts

Cassie Marie Bell, Jennifer A. Ciak, Corey Lyn Cook, Ryan Patrick Crossland, Miguel Evan Garate, Rebecca Ann Glinka, Kris Ann Hadley, Lindsey Elizabeth Haselton, David A. Henderson, Tarin Jones, LaNae Marie Noel, Robyn Bernadette Openshaw, Eric Charles Perazzo, Donita Marie Petean, Jessica Portillo, Jennifer Michele Rechel, Alana Kirsten Rogne, Marcie Grace Smitten, Christina L.A. Sponsler, Jan Stotts, Cassandra Victoria Terrazas, Stacy M. Wallace, Cheddie Wilson

Associate of Arts – Criminal Justice

William J. Few

Associate of Arts – Fine Arts

Gabriella D. Thompson

Associate of General Studies

Nilzara Atchison, Thomas Christopher Bynum, David A. Johnson, Jacque Anne Manley, Marysol Murillo, Rebecca Strong, Matt Eugene Tholl, Rafael David Valdez

Associate of Science

Brooke A. Donahue, Nau Nicole Gill, Drew K. Hepner, Ashlee Jolan Pargett, Edward W. Stahi

Associate of Science – Physics

Brenna A. King

Certificate of Achievement – Graphic Communications

Mary E. Lammel

Fernley

Associate of Applied Science – General Business

Ted Saxe

Associate of Arts

Rebecca Louise Benner, Carlie Nicole Callahan, Rebecca Lynn Pinzon, Kelli Rae Rush

Associate of General Studies

Lori Minch-Winberg

Associate of Science

Britt Samuel Hoashi

Certificate of Achievement – American Sign Language

Lori Minch-Winberg

Certificate of Achievement – Bookkeeping

Ronnie A. Stark

Certificate of Achievement – Early Childhood Education

Rebecca Benner

Gardnerville

Associate of Applied Science – Accounting

Cristi R. Cota, Cody A. Hudson, Aubrey Luna, Lanette Regales

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

Jason P. Bates, Willie Jim

Associate of Applied Science – Deaf Studies

Taylor Elizabeth Hibler, Ellen Marquez, Kern Elizabeth McCrosky, Nicole Elizabeth Rinasz

Associate of Applied Science – General Studies

Cristi R. Cota, Mindy Lynn DePaz, Shawyne Garren, Sara Gonzales, Brittney Taylor Schell, Leon Talhelm

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Douglas Marshall Jones, Joshua Aaron Lee, Arthur Swisher

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Kevin Allen Owens

Associate of Applied Science – Nursing

Tonya Sofia Cioffi, Elizabeth Ann Eubanks, Hannah Gonzales, Stephanie Nicole Pruitt, Sarah D. Rollins, Suzanne G. Thompson

Associate of Applied Science – Welding Technology

William Thomas Moody

Associate of Arts

Austin Byers, Pedro M. Centeno Briones, Hayley Cline, Kortney M. Cullincini-Nikolov, Erica Alison Dehnke, Maria A. Gonzalez, Jeffrey David Gurewitz, Courtney B. Holst, Kayla Danell Hunter, Shelina Jenkins, Emily Karcher-Stewart, Devan M. Kellogg, Linnette K. Kenney, Kathleen Elizabeth Koerner, Chloe Mae Lynch, Katie MaryAnn Molina, Jillian Drew Olivera, KaLynn Larisa Payne, Nicole Elizabeth Rinasz, Rachel Soleta, Jennifer Tart, Cody Tindel, Kristy Lynn Williams, Malina Wilson, Riley Joanne Wing

Associate of Arts – Criminal Justice

Jennifer Marie Ferrara, Jena E. Lawry, Kyle Mathews, Danean F. McDarment, Monica Salas-Dominguez

Associate of General Studies

Thomas L. Cervantez Jr., Stephanie Robin Fulstone, Shelby Angeline Heiman, Dakotah Lee Higginson, Branden Irvine, Sharon Jim, Janelle Laure Johnson, Douglas Marshall Jones, Brittney Nicole Kashuba, Joshua Aaron Lee, Lisa Mefford, Derek M. O’Connell, Christopher L. Whittington

Associate of Science

Brent Tyler John, Rachel Tewalt, Herman Touchin

Certificate of Achievement – American Sign Language

Nora K. Grant

Certificate of Achievement – Business

Erica Alison Dehnke, Mindy Lynn DePaz

Certificate of Achievement – Retail Management

Philip Rowland Jones

Certificate of Achievement – System Administration Technician

Ronald A. Garcia

Genoa

Associate of General Studies

Carol Bernice Mortensen

Certificate of Achievement – 911 Dispatch Telecommunications

Carol Bernice Mortensen

Hawthorne

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Evan Michael Wallis

Henderson

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Benjamin Thatcher

Associate of Applied Science – General Business

Michael George Butwinick

Associate of Arts

Hannah Renee Russo, Pamela Tomeko Sakuma

Las Vegas

Associate of Arts

Brandon Lapointe

Minden

Associate of Applied Science – Computer Networking Technology

Seth D. Griffin

Associate of Applied Science – Deaf Studies

Turia Seiger-Todd, Marilyn Weese

Associate of Applied Science – Nursing

Janelle M. Martin, Michelle M. Meyer, Jesseca Pacheco-Larios

Kathryn Jean Schaller

Associate of Applied Science – Welding Technology

Kody Andrew Miller

Associate of Arts

Shandi Lynn Anderson-Freer, Brianne Burnside, Paul T. Cain, Kyle C. Espino, Cody J. Hannah, Marissa Nicole Knight, Barbara Jolene Polish, Caitlin Weese

Associate of Arts – Deaf Studies

Turia Seiger-Todd

Associate of General Studies

Joshua Gruver, Amber Darlene Murphy

Associate of Science

Claude Henry Church, Anthony Cornell, Samantha Lynn Yates

Associate of Applied Science – Engineering Science

Allan Milan Chessell

Certificate of Achievement – American Sign Language

Amber Darlene Murphy, Turia Seiger-Todd

Mound House

Associate of Applied Science – Criminal Justice

Carrie Lynn Vance

Associate of Science

Cynthia Citlaly Solo Cuadras

Reno

Associate of Applied Science – Accounting

Lisa Louise Moya, Tiffany Whitney

Associate of Applied Science – Automotive Mechanics

Jazmyn R. White

Associate of Applied Science – Construction Technology

Ian Wood

Associate of Applied Science – Deaf Studies

Cassandra Arnold, Summer M.R. Milstead

Associate of Applied Science – General Business

William Lee Sibley Jr.

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Sarah Jayne Benson, Mark Miller, Deborah Anne Warmkessel

Associate of Applied Science – Nursing

Anna Alauria, Keana Mae Grover, Christian Merritt Jensen, Aaron Toshio Kanow, Laura Kruse, Esther Wegener, Shei Lynn West

Associate of Arts

Brittany R. Branigin, Johanna Brewster, RaeAnna Maree Burd, Briana Day, Bobbie Folden, Amber Michelle Gaab, Nicholle Hiatt, Kody Reynolds, Kendyl D. Rioux, Rielly Felix Rose

Associate of Arts – Criminal Justice

Kraig Michael Palmer

Associate of Arts – Deaf Sudies

Amanda Christine Meeks, Alanna M. Vick

Associate of General Studies

Jacquelyne Michelle Cross, Neil Frederick Fager, Allyson Morse

Associate of Science

Jesse Wayne Lemos, Peter Saul Montejo, Scott James Russell

Certificate of Achievement – American Sign Language

Summer M.R. Milstead

Schurz

Associate of Arts

Chauncee Dennis

Silver Springs

Associate of Applied Science – Accounting

Mae Lynn Calmese

Associate of Applied Science – General Business

Stephanie Ann Wozniak

Associate of Applied Science – Graphic Communications

Delton Pierson Jr.

Associate of Applied Science – Machine Tool Technology

Alfred J. Marshall

Associate of Arts

Jessica Batchelor, Nicole Calmese, Rebecca Lynn Larkin, Sara Rumker, Monica Michelle Spraggins

Certificate of Achievement – American Sign Language

Nicole Calmese

Sparks

Associate of Applied Science – Deaf Studies

Jamie Harpster

Associate of Applied Science – Nursing

Bryce Becker, Jose DeJesus Zepeda-Barrios

Associate of Arts

Anna Lee Rojas

Associate of Science

David Anthony Tingle

Stagecoach

Associate of Applied Science – Welding Technology

Stoney Lee Reeves

Associate of Arts

Emily Jane Steel

Sun Valley

Associate of Science

Shelly Melissa Hardy

Virginia City

Associate of Applied Science – Accounting

Jennifer Marie McCain

Associate of Applied Science – General Business

Cheryl Bailey

Associate of Arts

Ty C. O’Neil, Brittani M. Walters

Associate of Arts – Fine Arts

Ty C. O’Neil

Associate of General Studies

Lisa C. Light

Olympia, Wash.

Associate of Arts

Thomas Kerr

Washoe Valley

Associate of Applied Science – Information Technology

Robert A. McCoy

Associate of Applied Science – Welding Technology

William R. Naylor

Associate of Arts

Randi Nichole Alarid, Kenneth Maxwell Immers, Charles Roy Nimsic

Associate of Arts – Deaf Studies

Lori Ann Kuntz

Associate of Science

Charles Roy Nimsic

Wellington

Associate of General Studies

Victoria Tovar

Associate of Science

Mikayla Rae DeBusk

Yerington

Associate of Arts

Barbara J. Menesini

Associate of Arts – Criminal Justice

Robert Wayne Biggs

Zephyr Cove

Associate of Applied Science – Nursing

Maureen S. McDermott

Associate of Arts

Kelly Kollar

Portland, Ore.

Associate of Arts

Connor Zwetsch

Auburn, Wash.

Certificate of Achievement – Business

Emma Geraldin Contreras

Newman Lake, Wash.

Associate of Arts

Daniel Zachary Heiderman

PCRAdApril2015

 

PLEASE SUPPORT OUR SPONSORS